فرمانداری نجف آباد
خانه
اماكن مذهبي
امامزادگان

فرزندان ، نوادگان و اعقاب ائمه اطهار ( ع) نقش موثري در ترويج دين مبين اسلام و تحكيم پايه هاي فرهنگ و تمد ن اسلامي شعي داشته اند و با مهاجرت خود به مناطق مختلف از جمله ايران نقش ارزنده اي را در اشاعه مذهب فرهنگ و تمدن اسلامي شعيي داشته اند و در بسياري موارد در را ه تحكيم مباني اسلام راستين و دفاع از حق جان خويش را فدا كردند . علاوه بر اين بسياري از روايات و احادث متقن و محكم از شيعه از طريق اين بزرگواران به نسل هاي بعد منتقل گرديده و اين جنبه بر احترام و اعتبار شخصيت ايشان بيش از پيش افزوده است .

امامزادگان مزارشان تجلي گاه عواطف انساني و پناهگاه روحي مردم است و هميشه مورد احترام ايشان بوده است .امام زاده ساره مريم جوزدان :

در فاصله يك كيلومتري شمال غرب شهر جوزدان ، مقبره امامزداه ساره مريم قرار دارد و به گفته اهالي ، اين امامزداه خواهر امام رضا (ع) مي باشد . بناي اين امامزاده مربوط به قرن ششم هجري و دوره ايلخاني است . اين بنا داراي بخشهاي مختلف سرپوشيده و حياط است و قسمتي از آن در حال نوسازي مي باشد . روستاي ساره مريم در مجاورت امام زاده شكل گرفته است . امام زاده داراي طرح توسعه مي باشد كه طرح مذكور به جهت همت هيات امناء و خيرين محلي در حال اجراء مي باشد ، مساحت صحن امام زاده از يكصد متر مربع به 1650 متر افزايش خواهد يافت .اين اثر در تاريخ 30 تير 1384 و شماره ثبت 12115 با عنوان يكي از آثار ملي به ثبت رسيده است .

امام زاده شمس الدين محمد علويجه :

اين امام زاده در سه كيلومتري غرب علويجه و بر فراز يكي از تپه هاي بسيار زيباي علويجه قرار گرفته است . ارتفاع اين تپه از سطح دشت مجاور حدود 17 متر بوده كه چشم انداز بسيار مفرحي را براي زائرين و دوستداران اين امامزاده بدست مي دهد . ماكسيم سير و در كتاب راههاي باستاني ناحيه اصفهان و بناهاي وابسته به آن كه در سالهاي 1959 تا 1962 تحقيق شده بناي اين امامزاده را به قرن چهارم هجري نسبت داده است . از ويژگي هاي منحصر به فرد اين امام زاده وجود يك حلقه چاه نيمه عميق است كه در سنگ حفاري شده و در سنوات گذشته آب مورد نياز ساكنين و زائرين امام زاده با دلو و بعدها با نصب يك تلمبه دستي تامين مي كرده است .

در تحقيقي كه درباره فرزندان حضرت موسي بن جعفر (ع) انجام گرديده ، وي يكي از فرزندان امام هفتم (ع) محسوب مي شود . پسوند محمد نيز به اين سبب است كه وي از سلاله و ذريه رسول ا... (ص) است كه تربت پاك او در غرب شهر علويجه اصفهان محل زيارت خاص و عام است . از سال 1380 هجري شمسي براي تجديد بناي اين امام زاده اقدام و با مساعدت و كمك هاي مالي اهالي منطقه و ساير شيعيان علاقمند اقدام به تجديد بناي آن گرديد و اين بازسازي همچنان ادامه دارد . منزلت مذهبي ، موقعيت مكاني و فضاي ساختماني اين بنا ، داراي ارزش و اهميت زيارتي ، سياحتي ، فرهنگي و تاريخي قابل توجهي براي علويجه و بخش مهردشت خواهد داشت .

امام زاده هاي موسوم به تقي بن محسن و چهار دختران دهق :

اين امام زاده ها به صورت يك مجتمع زيارتي در ضلع جنوبي شهر دهق در حد فاصل رودخانه خشكرود و ارتفاعات كوهستاني جنوب شهر قرار گرفته اند . گفته شده است دو پسر از نسل امام زين العابدين (ع) امام چهارم شيعيان و چهار دختر از نسل امام رضا (ع) ، امام هشتم شيعيان در اين مكان مدفون مي باشند .

امام زاده بابا نورالدين اشن :

بقعه مبارك امام زاده بابا نورالدين ( بابا پرنده ) در يك كيلومتري دهستان اشن و بيست كيومتري شهر داران و بيست كيلومتري شهر دهق قرار دارد كه محل زيارت زائرين محترم قرار گرفته است و داراي بقعه و حرم گرانقدر مي باشد و در كتاب بيست هزار زيارتگاه جهان از كتب خطي آستان قدس رضوي (ع) جلد 36 صفحه 20 نگاشته شده ، امامزاده بابا نورالدين در روستاي اشن بخش مهردشت نجف آباد دفن گرديده و محل توجه زائرين مي باشد . شيخ علي فلسفي گويد از شواهد و مدارك و قرائني مي توان استفاده كرد كه نسب شريف امامزاده بابا نورالدين با واسطه به موسي ابن جعفر (ع) مي رسد .ديگر امامزادگان و اماكن مذهبي:

امامزاده ساره مريم جوزدان – واقع در شهرجوزدان

مرقد مطهر قبر آقا – مدفن بنيان گذاران حسينيه اعظم – واقع در شهر نجف آباد

مرقد آيت اله شيخ عباس ايزدي از رجال بزرگ علمي و مذهبي و سياسي شهر نجف آباد – واقع در جنت الشهدا
تاریخ به روز رسانی: 1393/10/23
تعداد بازدید: 11532
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.